(niezupełnie) Czarostwo w sztuce: Maria Clara Eimmart




Źródło
Twórczość artystki (choć może trafniejszym określeniem byłaby naukowczyni), której dorobek dzisiaj przedstawię nie reprezentuje stricte "magicznych" konotacji, lecz może być bardzo inspirujący dla tych, którzy interesują lub zajmują się astrologią.

Maria Clara Eimmart (1676-1707), związana z Norymbergą w Niemczech. Córka matematyka, astronoma i miedziorytnika Georga Christopha Eimmarta Młodszego, dyrektora norymbeskiej ASP. Dzięki otwartości umysłu jej ojca (co umówmy się nietypowe w ówczesnych czasach w stosunku do kobiet) otrzymała gruntowne wykształcenie z języka francuskiego, łaciny, matematyki, astronomii i rysunku. Szybko zaczęła asystować Georgowi, rozgłos przyniosły jej rysunki odwzorowujące fazy Księżyca. Jako miedziorytniczka tworzyła ilustracje przyrody ożywionej, jednak prace te nie zachowały się do dzisiaj. Rysunki astronomiczne tworzyła na ciemnoniebieskich kartonach używając jasnych pasteli na podstawie własnych obserwacji teleskopowych.

Zmarła wraz ze swoim dzieckiem podczas porodu. [1]


Co smutne wzmianki o niej nie znajdziemy ani w Słowniku sztuk pięknych ("Książnica"), ani w Oksfordzkim leksykonie sztuki ("Arkady"), ani w Encyklopedii Britannica ("Britannica").

Druga faza Księżyca (źródło)
[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/Maria_Clara_Eimmart